نشنال اینترست: مذاکرات با طالبان منجر به ایجاد امارت اسلامی می شود

به گزارش وبلاگ سلام، طالبان خواستار تسلط سیاسی و احیای امارت اسلامی است و دیپلماسی راستا موازی را برای دستیابی به این مهم برای آنها فراهم می کند بنابراین در تلاش برای آتش بس و تبادل زندانیان در واقع دولت اشرف غنی سازش کرده است.

نشنال اینترست: مذاکرات با طالبان منجر به ایجاد امارت اسلامی می شود

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ سلام به نقل از نشنال اینترست، مردم افغانستان و جامعه جهانی که بطور واضح از سال ها درگیری و آرزو برای یک توافق سیاسی خسته شده اند، شدیداً نیازمند واقع گرایی در رابطه با فرایند صلح هستند و تلاش ها برای یک دستیابی به صلح با طالبان از طریق مذاکره دیرزمانی است که با تفکری آرزومندانه زنده مانده است.

ضعیف ترین پیشرفت ها اغلب به عنوان گامی رو به جلو در دستیابی به پیروزیت تحسین می شود و تردیدهای معقول غالباً با اظهارنظرهایی چون وقتی تنها گزینه جایگزین جنگ بی انتها است کنار زده می شود.

این نشریه آمریکایی می افزاید که با وجود امتیازات گسترده ای که به طالبان داده شد، این گروه در نشست های مختلف در رابطه با هیچ موضوع مهمی انعطاف واقعی از خود نشان نداده است.

طالبان در مذاکرات با آمریکا که منجر به توافق قطر شد، دریافتند که با ایستادگی محکم می توانند آمریکایی ها را مجبور کنند تا تقریباً به همه خواسته های خود برسند؛ بنابراین در تلاش برای آتش بس و تبادل زندانیان نیز این دولت غنی بود که سازش کرده است.

نشنال اینترست تاکید کرد که مشکل اساسی در تلاش برای پیشبرد فرایند صلح افغانستان به عدم اعتماد بین طرفین و یا تلاش ها برای تخریب این فرایند قرار ندارد بلکه مشکل اساسی دو نگاه بسیار متفاوت درباره نظام آینده سیاسی در این کشور است و درگیری ها در افغانستان نه کشمکش برای کسب قدرت بلکه تقابل ارزش ها است، بحرانی که تاریخ نشان داده با مصالحه انتها نمی یابد بلکه ناگریز یک طرف درگیری نتیجه را بر دیگری دیکته می کند.

در ادامه این نوشتار آمده که طالبان بارها از اعلام عمومی اینکه هدف آن ها بازگرداندن امارت اسلامی گمشده آن هاست، خودداری کرده اند اما هرگز رد نکرده اند که احیای آن هدف نهایی این گروه محسوب می شود..

اندیشه های رهبری طالبان در مورد حکومت ممکن است هنوز کاملاً شکل نگرفته باشد، اما با وجود آمادگی ابراز شده برای به اشتراک گذاشتن قدرت، قدرت نهایی در نظام آنها به احتمال زیاد به کسی به عنوان امیر واگذار می شود که در مشورت با یک شورای اسلامی منتخب عمل می کند.

طالبان در سال های اخیر با درک دشواری های دستیابی به یک پیروزی نظامی آشکار در افغانستان درک کرده که دیپلماسی، راستا موازی را برای دستیابی به امارت برای آن ها فراهم می کند و در حال حاضر نیز استراتژی های سیاسی و نظامی طالبان نیز در پی هم کار کرده و مکمل یکدیگر هستند.

دیپلماسی طالبان تا به امروز در زمینه خروج نیروهای آمریکایی، مشروعیت بین المللی که پیش از این غیرقابل باور بود و نیز آزادی هزاران زندانی این گروه پیروز بوده است.

این نشریه آمریکایی همچنین شرح داد که هدف طالبان تسلط سیاسی است و تلاش می کند به این هدف از طریق مذاکره برای ایجاد یک دولت موقت و یا از طریق تلاش های نظامی و سیاسی برای براندازی دولت مرکزی دست پیدا کند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "نشنال اینترست: مذاکرات با طالبان منجر به ایجاد امارت اسلامی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشنال اینترست: مذاکرات با طالبان منجر به ایجاد امارت اسلامی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید